loading

بوتاکس

بوتاکس یک پروتئین خالص طبیعی است که در دوز بسیار پایین تجویز می شود. تاثیر بوتاکس معمولا محدود به ناحیه تزریق شده می شود و به جاهای دیگر بدن سرایت نمی کند. بوتاکس توسط FDA تایید شده است و کاربرد کلینیکی بیست ساله آن بی خطر بودن آن را به اثبات رسانده است. این ماذه نام اختصاری سم بوتولیسم است که تزریق مقدار کمی از آن بطور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم کرده و خطوطی را که نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می آید از بین می برد در نتیجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد. يک روش سريع و نسبتا غير تهاجمی است.

بوتاکس صورت:

روش جوانسازی به 2دسته تقسیم می‌شود؛ روش درمانی و روش پیشگیری. بوتاکس جزء روش پیشگیری در پوست است. چین و چروک صورت ناشی از عوامل متعددی است. چین‌های پیشانی و بین ابروها به‌علت انقباض و جمع شدن عضلاتی است که زیر پوست آن ناحیه قرار دارند. منقبض کردن عضلات پیشانی باعث پیدایش فرورفتگی و چین خوردگی پوست می‌شود. با شل کردن عضلات، پوست هم صاف می‌شود اما با گذشت سال‌ها و انقباضات مکرر جای این چین‌ها دائمی می‌شود به‌نحوی که حتی وقتی انقباض نیز وجود ندارد چین‌ها روی پیشانی باقی هستند. برای اینکه یک عضله منقبض شود باید امواج عصبی مربوطه بتواند از طریق عصب به عضله برسند. بوتاکس مانع انتقال جریان مربوطه از عصب به عضله می‌شود لذا عضله دیگر قادر به انقباض نخواهد بود و شل خواهد شد و از آنجا که چین و چروک‌های پوستی، ناشی از انقباض عضله زیرین پوست است، با شل شدن عضله چین و چروک‌ها نیز برطرف می‌شوند. خوشبختانه بوتاکس به‌طور انتخابی اعصاب حرکتی را موقتا فلج می‌کند و روی عصب‌های حسی تاثیری ندارد لذا بعد از تزریق بوتاکس حس ناحیه تزریق شده تغییری نخواهد کرد.

بوتاکس زیر بغل:

تعریق بیش از حد برای بسیاری از افراد امری ناخوشایند است که در پی درمان آن هستند. علت تعریق در این افراد ممکن است به دلیل عفونت های میکروبی غدد زیر بغل باشد که منجر به تولید عرق های زرد و عفونی می شود. در صورت وجود این عارضه، تعریق زیر بغل حتی در هوای سرد و حتی بدون فعالیت نیز رخ می دهد. گاهی نیز علت تعریق بیش از حد در زیر بغل، می تواند عوامل وراثتی و یا بیماری های عصبی باشد. اگر چه گاهی پزشکان درمان این عارضه را مصرف دارو و یا رژیم های غذایی می دانند، اما نتیجه قطعی کسب نمی شود. از سوی دیگر مصرف داروهایی از قبیل دئودورانت های حاوی آلومینیوم کلرید و خوراکی مثل پروبانتین، به شکل مقطعی بوده و نمی توانند میزان ترشح عرق زیر بغل یا کف و دست و پا را از بین ببرند. اما خبر خوش اینکه در حال حاضر درمان این عارضه با استفاده از تزریق بوتاکس انجام می شود. تزریق بوتاکس برای درمان عرق زیر بغل بدون عارضه است و هیچ مشکلی را برای بیمار ایجاد نمی کند. البته این امر زمانی ممکن می شود که پزشک در کار خود مهارت کافی داشته باشد.

بوتاکس کف دست:

عارضه ی عرق کردن کف دست که از نظر علمی هیپروهیدروزیس نام دارد ، عارضه ای آزار دهنده ی است که سبب تعریق بیش از حد و مداوم کف دست ها می گردد اما قابل درمان می باشد .عرق کردن کف دست به علل مختلفی بروز می کند ؛ ژنتیک و زمینه ی ارثی ، اختلالات هورمونی ، اضطراب های درونی و ….از جمله دلایل تعریق کف دست می باشد . در موارد خفیف تعریق کف دست جهت درمان ، داروهای موضعی و خوراکی تجویز می گردد و در موارد شدیدتر از تزریق بوتاکس به کف دست و یا پا می توان استفاده نمود، چرا که این سم اگر چه در درمان چین و چروک مورد استفاده قرار می گیرد ، اما با تزریق آن به ناحیه ی خاصی در کف دست و یا پا با قطع ارتباط اعصاب محرک سمپاتیک با غدد عرق این نواحی ، مانع از ترشح عرق خواهد شد.